-
About Perfect for sorting and building those fine motor skills, pair with any sorting bowl for the perfect play set up. Beautiful Bright Rainbow or Pastel Colours (assorted. Each Pom Pom is approx. 2cm Diameter). 100% pure wool felt from Nepal. Comes in set of...
- $16.95
- $16.95
- Unit price
- per
-
Vendor: The Curated Parcel3 Part TrayAbout The 3 Part Tray is an ideal way to compartmentalise and show the connections between number or letter shapes, their different representations, and their formations. It can be used for letter or number work in the Montessori learning environment. Made from Hevea, a hardwood...
- $45.47
$64.95- $45.47
- Unit price
- per
Save $19.48 -
Book Subscription Box We’re so excited about our carefully curated collection of children’s books that we’ve created a monthly subscription to help you discover children’s books with substance, depth and meaning. The 0 – 2 year old book club box will include two or four board books...
- From $44.95
- From $44.95
- Unit price
- per
-
Book Subscription Box We’re so excited about our carefully curated collection of children’s books that we’ve created a monthly subscription to help you discover children’s books with substance, depth and meaning. The 3-6 year old book club box will include two or four board books or small hard...
- From $49.95
- From $49.95
- Unit price
- per
-
Book Subscription Box We’re so excited about our carefully curated collection of children’s books that we’ve created a monthly subscription to help you discover children’s books with substance, depth and meaning. The mixed age old book club box will include two or four board books or small hard covers that...
- From $48.95
- From $48.95
- Unit price
- per
-
About They have been specially curated and designed for both girls and boys between the ages of 2-5 years. This Dino Lover Collection Learn & Play Box will include a variety of brands: Mini Box Valued at $129.95 Dino Wooden Figurines (Set of 5) + Dino...
- From $99.95
- From $99.95
- Unit price
- per
-
Vendor: The Curated ParcelGift BoxAbout Looking to gift your items? Add a gift box and we will ensure that everything will be packed carefully into our gift box.
- $10.00
- $10.00
- Unit price
- per
-
Vendor: The Curated ParcelGift CardShopping for someone else but not sure what to give them? Give them the gift of choice with a The Curated Parcel gift card. Gift cards are delivered by email and contain instructions to redeem them at checkout. Our gift cards have no additional...
- From $50.00
- From $50.00
- Unit price
- per
-
About This Mushroom Sensory Tray can be use for a specific theme set up or simply as a sensorial tray. Press some playdough onto the bees and watch the imprint come alive. Made from Hevea, a hardwood that is like White Oak / Maple equivalent. ...
- $39.96
$49.95- $39.96
- Unit price
- per
Save $9.99 -
Don't know what to get but would like to stick to a budget? Want it to be a surprise? We can personalised your gift box with 4 options for you to choose from to suit your budget and then, leave the rest to us - your personal...
- From $80.00
- From $80.00
- Unit price
- per
-
Play & Learn Subscription Box Each box has a retail value of approx. $100-$120. They have been specially curated and designed for both girls and boys between the ages of 0-2 years. This Learn & Play Subscription Box will include a variety of brands: Midi...
- From $89.95
- From $89.95
- Unit price
- per
-
Play & Learn Subscription Box Each box has a retail value of at approximately $110-$150. They have been specially curated and designed for both girls and boys between the ages of 3-5 years. This Learn & Play Subscription Box will include a variety of brands: Midi...
- From $99.95
- From $99.95
- Unit price
- per
-
Vendor: The Curated ParcelSunflower TrayAbout When it comes to children’s education, nothing beats hands-on experiences. A strong math foundation begins with touching, feeling, and holding various items while observing, sorting, and evaluating their quantity, shape, and size. You can use this to sort and count or just practising...
- $59.95
- $59.95
- Unit price
- per